XII. Hrvatski Kup za košarkaše u kolicima 1. i 2. lipnja
Najava XII.Hrvatskog kupa za košarkaše u kolicima
Raspored XII Hrvatskog kupa košarke u kolicima
- Održava se XII. Hrvatski Kup za košarkaše u kolicima Dom Košarke Cedevita (Kajzerica-Zagrebački Velesajam paviljon 2.)
- Organizatori pozivaju građane da natjecateljskim utakmicama te osobe sa invaliditetom da se pridruže i uključe u sportske klubove kako bi prakticirali sportske aktivnosti i time si povećali kvalitetu života
- U Hrvatskoj nešto više od 505.000 ljudi ima neki oblik invaliditeta, a procjena je da se njih samo dva posto, bavi sportom. U Gradu Zagrebu više od 90.000 stanovnika ima neku vrstu invaliditeta, što čini oko 11,5% stanovništva.
ZAGREB. 1.lipnja. – Hrvatski savez košarke u kolicima I KKI Zagreb dovode u Zagreb nakon dugih 10 godina Hrvatski Kup za košarkaše u kolicima. Ustaljena je praksa da se natjecanje Kupa održava diljem Hrvatske upravo kako bi se osobe s invaliditetom potaklo na sporti aktvinu rekraciju. Takvim načinom rada u samo 10 godina, od početna tri kluba I 20 tak košarkaša došlo do uspješne brojke od 12 klubova I preko 100 košarkaša.
Organizatori događanja, pozivaju građane da prisustvuju svi utakmicama, a dodatno da se pridruže na finalnoj utakmici događanja u nedjelju 2. lipnja u 15 sati kada će u sportskoj dvorani “Dom košarke Cedevita” snage odmjeriti najbolji klubovi košarke u kolicima . Prvu loptu na finalnom ogledu će podbaciti legenda hrvatke košarke Dino Rađa. Po završetku finalnog susreta prilikom dodjele pehara planirana su obraćanja visokih gostiju Izaslanika Hrvatskog sabora, Ministarstva hrvatskih branitelja, Ministarstva demografije, predstavnika Grada Zagreba, pravobraniteljice za osobe s invalditetom…Prisustvovati će I brojni paraolimpijci poput Dine Sokolovića, Dino Sinovčić, Ana Sršen, Ivan Katanušić itd.
S obzirom da se u Hrvatskoj samo dva posto osoba sa invaliditetom bavi nekom vrsta sporta, rekreativno ili profesionalno (što je oko 10.000 osoba od ukupno 505.000 osoba s invaliditetom u RH2) organizatori posebno pozivaju osobe sa invaliditetom da se pridruže na događanju i uključe u neki od klubova kako bi si povećali kvalitetu života.
“Sport je važan za sve, a osobito za osobe sa invaliditetom koje su prema nekim istraživanjima iz Engleske3 dvaput podložnije fizičkoj nekativnosti od osoba koje nemaju invaliditet. Uključivanjem u sport, osoba aktivno preuzima život u svoje ruke, postaje odgovorna prema sebi i lakše savladava životne prepreke. Sport rješava probleme samoće, druženja i jačaju se samopoštovanje i samopouzdanje te vraća vjeru u sebe te svoje vještine i sposobnosti. Takve osobe kroz neizravni oblik aktivne rekreacije mogu se u punom opsegu uključiti u život u zajednici. Iz svega toga jasno je da moramo ustrajati kako bi rekracija na natjecateljskoj razini bila omogućena što većem broju osoba sa invaliditetom te ih ovim putem pozivam da nam se pridruže na XII. Hrvatskom kupu za košarkaše u kolicima ove subote i nedjelje, a mi ćemo ih rado upoznati sa svim prednosti uključivanja u naše sportske klubove”, rekao je Ivica Vujica, predsjednik Hrvatskog saveza košarke u kolicima.
Vujica je naglasio kako je košarka specifičan sport jer osim što promovira druženje, u timu sudjeluju mješoviti, muško ženski, timovi, a dopušteno je i da se uključe i osobe koje nemaju invaliditet, ali nisu više u mogućnosti igrati redovnu košarku. “Košarka je otvoren sport, prihvaćamo velik broj osoba s invaliditetom jer praktički svi mogu igrati I time želimo potaknuti na uključivanje u sport kao primarni cilj, također nam je od velike važnosti da upoznamo i osvijestimo što veći dio javnosti o problematici s koju osobe sa invaliditetom žive”. Želimo poslati poruku na svim mogućim razinama kako bismo doprijeli do što većeg broja osoba s invaliditetom I tako ih odvojili od samoće I uključili u sport. rekao je g. Vujica. Inače, 2 posto osoba sa invaliditetom u Hrvatskoj koje se na neki način, profesionalno ili amaterski, bave sportom je mali udio u odnosu na zapadne zemlje. Primjerice, u Engleskoj se od 2010. – 2017., 1,6 milijuna od 11,5 milijuna osoba sa invaliditetom4 ili nešto više od 10 % bavilo sportom najmanje jednom tjedno. Nadalje, prema istraživanju iz 2016. u Sjevernoj Irskoj je taj udio čak 29 posto5.
Nesumnjivo je da univerzalna popularnost sporta i njegove fizičke, socijalne i ekonomske koristi, čine idealan alat za poticanje uključivanja i dobrobiti osoba s invaliditetom. Prednosti su brojne, od bolje socijalne interakcije, poticanja neovisnosti, fizičkog i mentalnog jačanja, što se prenosi na druga područja života, pa osobe sa invaliditetom postižu veću ravnopravnost u društvu.
1 Izvješće o osobama za invaliditetom u RH (HZJZ – travanj 2017)
2 Izvješće o radu Pravobranitelja za osobe s invaliditetom 2018.
3 Sport England, Active Lives 1 2015-16
4 Statista – England, number of disabled people who play sports from 2008 – 2016
5 Statista – Northern Ireland, number of disabled people who participate in sports, 2010 – 2017